Bieganie – sposób na relaks

Bieganie – sposób na relaks

Sport to zdrowie i każdy o tym dobrze wie. Jednakże trzeba wiedzieć jak biegać i odpowiednio się do tego przygotować. Nie chodzi o przebiegnięcie jak największej ilości kilometrów. Należy zachować równowagę między kilometrami, ilością dni treningowych i typem ćwiczeń, umożliwiającymi osiągnięcie wyznaczonego celu bez narażania się na przemęczenie i kontuzje. Każdy indywidualnie musi wyznaczyć swój próg. Jedni mogą biegać szybko 60 km w tygodniu przez 6 dni, a dla drugich nawet 30 km pokonane w 3 dni może być za dużo. Należy próbować różne ilości kilometrów tygodniowo. Ważna jest także konsekwencja i cierpliwość. Aby osiągnąć oczekiwaną formę potrzeba czasu.

Do biegania angażowane jest niemal całe ciało. Wykorzystuje się większość najważniejszych grup mięśniowych. Wzmacniane są mięśnie ramion, brzucha, pleców i nóg. Usprawnia się również koordynacja ruchowa. Główną zaletą biegania jest to, że rozwija ono przede wszystkim nogi, dzięki czemu są silniejsze przez cały dzień, można poczuć się lekko. Bieganie idealnie rozluźnia spięte mięśnie pleców, polecane jest więc osobom, które prowadzą nerwowy tryb życia.

A jak się przygotować? Do biegania niezbędne są: odpowiednie buty, biustonosz sportowy, legginsy lub szorty, koszulka techniczna, bielizna termiczna, czapka z daszkiem. A jak się ubrać zimą? Jeśli nie ma dużych mrozów to wystarczą dwie warstwy. Niezwykle istotna jest ta część, którą zakładamy bezpośrednio na skórę. ajlepsza będzie koszulka termoaktywna z długimi rękawami, która zachowuje ciepło i gwarantuje suchą skórę. Podczas kupowania koszulki należy zwrócić uwagę na jakość materiału i jego właściwości. Koszulka do biegania Under Armour.Ważne jest także to, aby biegać w rękawiczkach i czapce, gdyż przez głowę tracimy najwięcej ciepła. Jednakże czapka i rękawiczki nie mogą być za grube i ciężkie – powinny chronić w szczególności przed wiatrem. Musimy pamiętać także o kamizelce odblaskowej – bezpieczeństwo w czasie biegania to podstawa.

Idealną pomocą w doborze wszystkich rzeczy będzie sklep dla biegacza, gdzie sprawdzimy gdzie można kupić najlepsze produkty dostępne na rynku.