Dobre buty do biegania – na co zwrócić uwagę

Buty są najistotniejszym elementem stroju biegacza. Odpowiednio dobrane obuwie ma ogromny wpływ na komfort biegania, a przede wszystkim zmniejsza ryzyko powstawania kontuzji. Przy wyborze dobrych butów do biegania, należy więc pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Pora zakupu

Buty do biegania Asics 159.Obuwie do biegania najlepiej kupować popołudniu lub wieczorem. Stopy, po całym dniu chodzenia, pracy, są nabrzmiałe i zmęczone. Podobnie dzieje się w czasie biegania, dlatego wówczas najlepiej zorientować się, czy zapewniają odpowiedni komfort i wygodę. Obuwie należy mierzyć na skarpetki, których używa się w trakcie biegania. U wielu osób stopy różnią się rozmiarem, dlatego koniecznie trzeba zmierzyć oba buty. Warto przymierzyć kilka par butów do biegania, by być pewnym swojego wyboru.

Rodzaj stopy i rozmiar butów

Sposób stawiania stopy w czasie marszu lub biegu jest bardzo ważnym elementem w zakupie sportowego obuwia. Dlatego też, przy wyborze butów do biegania, należy wziąć pod uwagę rodzaj stopy (neutralna, pronująca, supinujaca).

Jednym z najistotniejszych parametrów jest oczywiście rozmiar butów. W czasie biegu stopa przesuwa się do przodu, dlatego ważne jest, by przestrzeń między palcami, a czubkiem buta wynosiła minimum 0,5 centymetra. W dobrych butach przeznaczonych do biegania powinniśmy być w stanie swobodnie poruszać palcami. Zwykle biegacze wybierają do treningów rozmiar buta o jeden większy, niż noszą na co dzień. Podczas biegania pięta nie powinna się ruszać. Nie można kupować butów ciasnych lub ściśle dopasowanych do stopy. Muszą zaś idealnie przylegać do podbicia. Doskonałym rozwiązaniem jest zakup obuwia do biegania w specjalistycznym sklepie dla biegaczy. Odradza się kupowania pierwszych butów do treningu przez Internet.

Masa biegacza

Przed zakupem pierwszych butów do biegania należy wziąć pod uwagę swoją wagę. Im wyższa waga, tym obuwie do treningów powinno mieć lepszą amortyzację.

Rodzaj treningów

Buty do biegania Joma 159.Istotnym elementem przy wyborze obuwia do biegania jest typ nawierzchni oraz długość treningów. Jeśli zamierzamy biegać po twardej nawierzchni (kostka brukowa, asfalt), należy wybrać obuwie z większą amortyzacją, czyli grubszą podeszwą. Leśne, górskie ścieżki wymagają butów z mocną, wyprofilowaną podeszwą. Są to tzw. buty terenowe lub trailowe. Im więcej kołków i wypustek na podeszwie posiadają, tym lepiej sprawdzą się w trudniejszych terenach. Modele z gładką podeszwą doskonale dopasuję się do biegania po bieżni. Na każdą okazję obuwie dla biegacza można znaleźć w naszym sklepie dla biegacza.

Zalety wyboru odpowiednich butów do biegania

Wygodne, idealnie dopasowane buty do biegania chronią przed urazami i zmniejszają ryzyko powstawania kontuzji. Wysokiej jakości materiały, z których wykonane jest dobre obuwie do treningów, przepuszczają powietrze. Solidna podeszwa nie powoduje odczuwania kamieni, czy innych nierówności podłoża. Wyprofilowana wkładka doskonale dopasowuje się do stopy, gwarantując stabilność podczas biegu. Precyzja wykonania sprawi, że buty nie zniszczą się po kilku pierwszych treningach.